Creative Expression presentations at SOURCE may feature creative writing, dance, music, or film. Performances may be solo or ensemble, live or previously recorded.

Below you can find abstracts describing Creative Expression performances at 2012's SOURCE conference. Presentations took place at the Student Union and Recreation Center--noted as SURC in the schedule.

Schedule

Subscribe to RSS Feed

2012
Thursday, May 17th
10:00 AM

Merry Wives of Windsor, Scene 3, No. 7A; Scene 5, No. 7B; Scene 6, No. 7C and 7D

Murphy Roeder
Ben Rice
Emily Salisbury
Bo Mendez

SURC Ballroom D

10:00 AM - 10:20 AM

10:20 AM

"Soon speeds the morning light proclaiming" from The Magic Flute

Kristina McLean

SURC Ballroom D

10:20 AM - 10:40 AM

10:40 AM

Die Fledermaus

Justin Jonson
Angela Curia
Sarah Hemenway
Terrell Stephens

SURC Ballroom D

10:40 AM - 11:00 AM

11:40 AM

Scene from L'etoile written by Emmanuel Chabrier

Brittany Waywell
Alix Deenin
Taylor Woyvodich

SURC Ballroom D

11:40 AM - 12:00 PM

12:00 PM

Il Matrimonio Segreto

Gemma Koreski
Colleen Ochoconski
Jessikah Tisdale

SURC Ballroom D

12:00 PM - 12:20 PM

12:20 PM

Eugene Onegin: Act III Finale - Pyotr Ilych Tchaikovsky

Andrea Hansen

SURC Ballroom D

12:20 PM - 12:40 PM

1:10 PM

The Nostalgic Trance

Marianna Brown

SURC Ballroom D

1:10 PM - 1:30 PM

1:30 PM

Ambivalent Love

Marq Kernell

SURC Ballroom D

1:30 PM - 1:50 PM

1:50 PM

The Ship Of Life

Camille Sutherland

SURC Ballroom D

1:50 PM - 2:10 PM

2:10 PM

Moving Forward

Rachel Heikkila

SURC Ballroom D

2:10 PM - 2:30 PM

3:20 PM

National Trumpet Competition, Part 1

Chris Fredrickson
Cameron Guerrero
Brian Bull
Steven Utt
Tristan Hurd
David Hinckley

SURC Ballroom D

3:20 PM - 3:40 PM

3:40 PM

National Trumpet Competition, Part 2

Chris Fredrickson
Cameron Guerrero
Brian Bull
Steven Utt
Tristan Hurd
David Hinckley

SURC Ballroom D

3:40 PM - 4:00 PM

4:30 PM

STANDARD PROCEDURE: A historical drama on the rise and fall of lobotomy.

Kelley Pierre

SURC Ballroom D

4:30 PM - 4:50 PM

4:50 PM

Expressions of the Soul

Mackenzie Cahill

SURC Ballroom D

4:50 PM - 5:10 PM

Friday, May 18th
3:00 PM

Phoenix - Concerto for Alto Saxophone and Prepared Electronics

Benjamin Petersen

SURC Ballroom D

3:00 PM - 3:20 PM

Saturday, May 19th
2:40 PM

Performance by Nada Cantata: Central's Student Run A cappella Group

Isaiah Ragland

SURC Ballroom D

2:40 PM - 3:00 PM

Sunday, May 20th
11:00 AM

Hansel und Gretel

Blyn Redden

SURC Ballroom D

11:00 AM - 11:20 AM

Monday, May 21st
10:00 AM

Manastash Showcase

Katharine Whitcomb
Patrick Hasseries
Nick Cawley
Erick Borst
Crystal Sauby
Ashley Degon

SURC 135

10:00 AM - 11:20 AM

Tuesday, May 22nd
12:00 PM

"Plastic Baggage"

Melanie Garber

SURC Theatre

12:00 PM - 12:20 PM

Wednesday, May 23rd
11:40 AM

28 Drinks Later

Mark Giles
Cole Franklin
Chris Thomas
Tara Klettke
Nick White

SURC Theatre

11:40 AM - 12:00 PM

Thursday, May 24th
12:20 PM

Just Friends, Part 1

Devin Keyes

SURC Theatre

12:20 PM - 12:40 PM

Friday, May 25th
12:40 PM

Just Friends, Part 2

Devin Keyes

SURC Theatre

12:40 PM - 1:00 PM

Saturday, May 26th
4:10 PM

Tent Cities are normal before Black Friday.

Charles Velasquez

SURC Ballroom D

4:10 PM - 5:30 PM