Creative Expression presentations at SOURCE may feature creative writing, dance, music, or film. Performances may be solo or ensemble, live or previously recorded.

Below you can find abstracts describing Creative Expression performances at 2014's SOURCE conference. Presentations took place at the Student Union and Recreation Center--noted as SURC in the schedule.

Schedule

Subscribe to RSS Feed

2014
Thursday, May 15th
8:50 AM

Epiphany

Ebonesiah Morrow

SURC Room 135

8:50 AM - 9:10 AM

“L'Homme en animal,” Human Animals

Michael Johnson
Lyndsey Burkette
Natalie Andrus
Victoria Zencak

SURC Ballroom A

8:50 AM - 9:30 AM

9:10 AM

cleave

Molly Mooney

SURC Room 135

9:10 AM - 9:30 AM

9:40 AM

Building Bridges with Music and Documentary

Michael Ogden
Maria Sanders
David Blink

SURC Theatre

9:40 AM - 11:00 AM

“Feast Your Eyes” Performance in American Sign Language

Jer Loudenback

SURC Ballroom A

9:40 AM - 11:00 AM

Manastash Showcase

Brittany Allen
Chloe Allmand
Steven Dougherty
Megan Epperson
Daniel Fisher
Shaylynn Gould
Kathryn Landoe
Natalia Zalischi

SURC Room 135

9:40 AM - 11:00 AM

11:40 AM

How She Sees Me

Elizabeth Sande

SURC Ballroom A

11:40 AM - 12:00 PM

Speak in Rounds

Jeffrey Coté

SURC Theatre

11:40 AM - 12:00 PM

12:00 PM

Editing: Beyond Cutting the Scene

Emily Eagon

SURC Theatre

12:00 PM - 12:20 PM

Do They Make a Sound?

Jackie Stone

SURC Ballroom A

12:00 PM - 12:20 PM

12:20 PM

A Prayer for Purpose

Sierra Tinhof

SURC Ballroom A

12:20 PM - 12:40 PM

A Rabbit in the Bike Shed

Alexander Sylvester

SURC Theatre

12:20 PM - 12:40 PM

12:40 PM

Stages

Taylor Bir

SURC Ballroom A

12:40 PM - 1:00 PM

1:10 PM

Site Specific

Elizabeth Sande

SURC Ballroom A

1:10 PM - 1:30 PM

1:30 PM

Site-specific choreography project

Calista Pruitt

SURC Ballroom A

1:30 PM - 1:50 PM

2:40 PM

Feeding Time at the Human House by David Weiner

Alicia Burch
Nicholas Tarabini
Jordyn Brown
Chad Oswald

SURC Theatre

2:40 PM - 3:00 PM

3:00 PM

Selected Scene from Crossing by Reza De Wet, presented by Sarah Andrews

Sarah Andrews

SURC Theatre

3:00 PM - 3:20 PM

3:20 PM

Hand to Hand Stage Combat

Paul Bugallo
John Hernandez
Drew Gibbs
Monica Domena
Skyer Gahley

SURC Theatre

3:20 PM - 3:40 PM

4:10 PM

“The Lark Ascending” Arranged for Flute Choir

Elizabeth Hile

SURC Ballroom A

4:10 PM - 4:30 PM

4:30 PM

Quartet from Act III of La Boheme by Puccini

Brittany Waywell
Joe Sacchi
Joey Thornton
Alyssa Gregor

SURC Ballroom A

4:30 PM - 4:50 PM

4:50 PM

L'Elisir d'Amore Scene

Joseph Sacchi
Sarah Hemenway

SURC Ballroom A

4:50 PM - 5:10 PM

5:10 PM

The World of A Cappella

Nicole Prigge

SURC Ballroom A

5:10 PM - 5:30 PM